14 Eylül 2013 Cumartesi 14:35

Kuluncak Ziraat Odası'ndan Kaymakam Gündoğdu'ya Ziyaret

Kuluncak Ziraat Odası Başkanı Hasan Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe kaymakamlığına atanarak görevine başlayan Kaymakam Hasan Gündoğdu‘ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Ziyarette ilçenin tarım potansiyeli hakkında bilgilendirmede bulunan Yıldırım, bölgenin en önemli geçim kaynağını oluşturan kayısının Malatya‘nın diğer ilçelerine göre Kuluncak’ta 20-25 gün daha sonra olgunlaştığını ve bunun geç turfanda pazarında önemli bir etmen olduğu söyledi.

Bölgede yetiştirilen elma, armut, erik ve kayısının depolanarak uzun vadede daha yüksek gelir ile satılabileceği konusuna değinen Yıldırım, “Bölgemizde çok kaliteli elma türleri, geç turfanda olarak sunulabilecek armut ve kiraz çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle Tohma Çayı üzerinde bulunan yaklaşık 100 kilometrelik vadi üzerinde ıslah çalışmaları ve kapama bahçe tesisleri yapılması konusunda üreticimize yardımcı olup kaliteli ve bol ürün için ortam oluşturabilirsek bu kurulması düşünülen soğuk hava deposu için sürdürülebilirliği sağlayacaktır” dedi.

Soğuk hava deposu ve meyveciliğin geliştirilmesi konusundaki tüm görüşlerine katıldığını belirten Kaymakam Gündoğdu, bunun bir proje ile ilçe halkının da katılımı ile finanse edilen bir Avrupa Birliği projesi sayesinde sağlanabileceğini belirtti. Kaymakamlığın bu konuda çalışmalarını başlattığını ifade eden Gündoğdu, ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının koordineli çalışmaları ile başarılı projelere imza atabileceğini belirtti. – MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Written by Taner

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir